1 marca
Kolejne zajęcia z uczniami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie za nami. Dzisiejsze spotkanie to przyjemny relaks i zabawa z wykorzystaniem gier planszowych i puzzli. Dzieci aktywnie i chętnie uczestniczyły w zajęciach, przyswajały reguły gier dostosowanych do ich rozwoju, wieku. Radziły sobie doskonale! Dziękujemy opiekunom Pani Magdzie i Pani Agacie za zaangażowanie i miłą współpracę.
1 marca
Za nami zajęcia warsztatowe ze zdobienia jajek wielkanocnych przeprowadzone przez panią Halinę Jakubowską oraz Magdę Poprawkę z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Uczestnikami zajęć była klasa 3a z PSP nr 1 w Grodkowie pod opieką pani Agnieszki Ciach oraz klasa 3a z PSP nr 3 pod opieką pani Beaty Sikorskiej-Żyrek.
Dzieci nauczyły się dzisiaj ludowych technik ozdabiania jajek wielkanocnych pod okiem specjalistów. Z entuzjazmem przystąpili do tworzenia wzorów na jajeczkach co możemy zobaczyć na zdjęciach.
Dziękujemy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu za przeprowadzone zajęcia!
Galeria zdjęć : https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3209186309315770&id=2386564341577975
7 marca
Wystawa "Bohumin oczami Grodkowian" zawitała w galerii Maryška w Bohuminie. Cieszymy się bardzo, że wystawa stworzona rękami Fotoklubu z Ośrodka Kultury i Rekreacji cieszy się taką popularnością w Bohuminie!
Wystawa powstała w ramach projektu "Polsko - czeskie spacery. Zwiedzanie Grodkowa i Bohumina", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy Granice zrealizowanego w 2021 roku przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Grodkowie im. J. Elsnera
9 marca
Emocje - to temat dzisiejszych zajęć w Przedszkolu Publicznym nr 2 – s. 9, grupa Liski. Inspiracją była książka Agnieszki Pawłowskiej „Lew Staszek i siła uważności”. Podczas zajęć dzieci rozpoznawały różne emocje: radość, złość, smutek, strach, zadowolenie. Rozmawialiśmy też, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i jak rozwijać empatyczne zachowanie.
10 marca
"Zwierzęta lasów i pól" - to temat dzisiejszych zajęć w PP nr 2, w grupach "Delfinki" i "Krasnoludki". Na spotkaniu dzieci wysłuchały ciekawostek o zwierzętach, odgadywały zagadki i rozpoznawały tropy. Z zainteresowaniem wysłuchały też opowiadania pt. "Żubr Pompik. Zapach wiosny" Tomasza Samojlika.
11 marca
Spotkanie w PP nr 2- s. 12 grupa "Ważki". Dzieci poznały jedną z przygód tytułowych skarpetek, z książki pt. "Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!" Justyny Bednarek. Spotkanie odbyło się w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
11 marca
Dziś w Dziale Edukacji Regionalnej spotkały się grodkowskie seniorki, by uczestniczyć w spotkaniu on line zorganizowanym przez Fundację Mapa Pasji z Krakowa w ramach projektu Otwarta Akademia Aktywnego Seniora. Dzisiejszy webinar był poświęcony „Kwestiom prawnym ważnym dla seniorów“. Za miesiąc kolejne spotkanie.
12 marca
Za nami zajęcia dotyczące bullet journala. Bullet journal został wymyślony przez Rydera Carolla, projektanta mieszkającego w nowojorskim Brooklynie. System powstawał przez wiele lat, aż w końcu przybrał obecną formę. Jakie ma zadanie? Upamiętniać przeszłość, organizować teraźniejszość i planować przyszłość. Wszystko w formie analogowej, czyli za pomocą notesu i długopisów. Omówione zostały podstawowe rozkładówki używane w notesie (kalendarz roczny, rozpiska miesięczna, rozkładówka tygodniowa, różnego rodzaju trackery itd.), narzędzia, które mogą się przydać oraz estetyka w jakiej można ozdabiać nasze rozkładówki, jeśli mamy na to ochotę i czas.
Drugim tematem poruszonym na zajęciach, mocno związanym z bullet journalem była kaligrafia. Bez niej nasz notes straciłby na wyglądzie i czytelności. Uczestnicy zapoznali się z narzędziami do brush letteringu, który mocno wyróżnia się w inspiracjach do przedstawionego tematu bullet journalingu. Do kaligrafowania w tym stylu można używać pędzla otaz farb/tuszu albo skorzystać z szerokiej oferty pisaków ze specjalnymi końcówkami przeznaczonymi do „pędzelkowatego liternictwa“.
Uczestnicy zajęć oprócz wiedzy teoretycznej mogli w praktyce stworzyć własny notes i przećwiczyć pismo. Rozkładówki powstałe na zajęciach były związane z czytelnictwem : rozkładówka miesięczna z miejscem na notatki, wyzwanie czytelnicze, miejsce na zapiski nowości wydawniczych, bingo okładkowe, bingo czytelnicze, miejsce na oceni i recenzje książek.
14 marca
Wiosenne spotkanie w PP nr 2 (grupa Liski) wypełniło głośne czytanie książki pt.„Żubr Pompik. Zapach wiosny” Tomasza Samojlika. Później wspólnie omawialiśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Przedszkolaki wspaniale też odgadywały nazwy pierwszych wiosennych kwiatów i ptaków oraz zagadki o tej tematyce. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci jednogłośnie stwierdziły: „Wiosno, przyjdź!”
14 marca
Dziękujemy za wspólne zwiedzanie klasie I a z PSP nr 1 w Grodkowie pod opieką pani Agnieszki Nawrockiej-Pałki. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zwiedzaniu, wykonały także piękne prace związane z wystawą i dowiedziały się wielu ciekawostek na temat naszego rejonu. Do zobaczenia przy kolejnej wystawie!
16 marca
Dzisiaj o zbliżającej się wiośnie rozmawialiśmy w Niepublicznym Przedszkolu "Puchatek"
18 marca
Za nami ciekawe spotkanie „Joga w edukacji wczesnoszkolnej”. Zajęcia prowadziła Pani Beata Sikorska-Żyrek, która od lat współpracuje z naszą biblioteką. Tym razem dzieliła się swoją wiedzą na temat wykorzystania elementów jogi w pracy z dziećmi. Uczestnicy spotkania poznali zasady świadomego oddechu, techniki oddychania, ćwiczyli koncentrację, uważność, koordynację ruchową. Dowiedzieli się jak poprzez jogę kształtować i utrzymywać właściwą postawę ciała, poznawać jego możliwości i ograniczenia. Ciekawym doświadczeniem było łączenie asan z opowieścią, bajką. W czasie, gdy dzieci kolorowały mandale, rodzice zapoznawali się z pomocną literaturą. Na zakończenie, przy odpowiedniej muzyce, przyszła pora na relaksację (wizualizacja).Dziękujemy Pani Beacie Sikorskiej - Żyrek oraz wszystkim uczestnikom, którzy chcieli spędzić piątkowe popołudnie w naszej bibliotece. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie inspiracją dla rodziców, którzy umiejętnie i kreatywnie wykorzystają elementy jogi w zajęciach i zabawach ze swoimi dziećmi.
19 marca
W sobotę 19 marca w Czytelni na stołach ponownie zagościły gry planszowe. Dzieci mogły pograć w swoje ulubione tytuły lub wypróbować planszówki, w które jeszcze nie grały. Było sporo zabawy, ale także wzajemnej dyskusji przy stole, która również jest ważnym czynnikiem w tego typu rozrywce.
22 marca
Dzisiaj do biblioteki zawitały przedszkolaki z Klubu Malucha "Pluszowy Kącik". Rozmawialiśmy oczywiście o wiośnie.
Następnie maluszki z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. "Kicia Kocia i straszna burza" oraz przeglądały książeczki ze swoimi ulubionymi bohaterami.
24 marca
Dziękujemy klasie 3a z PSP nr 3 pod opieką pani Beaty Sikorskiej-Żyrek za wspólne zajęcia! Mamy nadzieję, że do szybkiego zobaczenia przy następnej okazji!
24 marca
Wiosenne spotkanie w sali nr 5-grupa BIEDRONECZKI
Przedszkolaki poznały opowiadanie pt. "Wiosenne zabawy" z serii "Kubuś Puchatek i przyjaciele"
26 marca
W sobotę 26 marca w Dziale Edukacji Regionalnej odbyły się kolejne warsztaty scrapowe. Uczestniczki spotkania stworzyły przepiękne wiosenno - wielkanocne pop up boxy po brzegi wypełnione kwiatami, pisankami, zajączkami i radością:) Serdecznie dziękuję za spotkanie i do zobaczenia na kolejnych warsztatach!
29 marca
24 i 29 marca odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne w których udział wzięli uczniowie kl. 4 PSP im. Marii Konopnickiej w Kolnicy oraz dzieci z klas 1-3 SOSzW w Grodkowie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o złości, która jest jedną z podstawowych emocji, a jej odczuwania nie da się uniknąć. Po wysłuchaniu bajki "Opowieść o szerszeniu Smoku, polnym dzwonku i małej pszczółce Ince" wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy człowiek ma prawo czuć złość z różnych powodów, ale musi tak wyrażać swoje odczucia, by nie sprawiać innym przykrości.
30 marca
Święta Wielkanocne tuż, tuż!!
W związku z tym na zajęciach w PP nr 2 - grupa "Liski", rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach związanych z tym świętem, a następnie dzieci wykonały wspaniałe palmy wielkanocne.
9,16, 23 i 30 (środy) marca
Odbyły się spotkania dla osób, które uczą się gry w brydża.
Uczymy się gry w systemie SAYC (Standard American Yellow Card). To system bazujący na ustaleniach, bardzo bliskich intuicyjnemu (a raczej pierwotnemu), naturalnemu pojmowaniu licytacji. Ze względu na swój uniwersalny charakter oraz prostotę SAYC stał się standardem międzynarodowym, szeroko spopularyzowanym w sieci ( obecnie głównie Bridge Base Online).
Osoby chętne do nauki nadal mogą się do nas zgłaszać - tel. 77 415 54 28, spotykamy się w środy od godz.15.00, I piętro - Czytelnia i Zbiory Pedagogiczne.
Prace przedszkolaków prezentowane w marcu w Oddziale dla dzieci i młodzieży:
„Mała książka - wielki człowiek“. Witamy nowych czytelników i gratulujemy tym, którzy zdobyli już dyplomy!