000

 

12 kwietnia 2022 r. minęło 10 lat od powstania i uroczystego otwarcia Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej (dzisiejszego Działu Edukacji Regionalnej). Z tej okazji przygotowałyśmy okolicznościowe wpisy pod tytułem “10 postów na 10-lecie Działu Edukacji Regionalnej“. Od 12 do 21 kwietnia wspominałyśmy na naszym fanpagu wystawy, spotkania i różne imprezy oraz chwalłyśmy się tym, co udało nam się przez te lata zrealizować.

 

1. OTWARCIE IZBY PAMIĘCI ZIEMI GRODKOWSKIEJ

12 kwietnia 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej, znajdującej się na II piętrze grodkowskiego ratusza i będącej nowym działem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie. Z tej okazji w odremontowanych pomieszczeniach ratusza została udostępniona dla zwiedzających pierwsza wystawa - „Piórkiem rysowane“ prezentująca prace Jana Uhlika. W uroczystości wzięła udział rodzina artysty, burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz, wicestarosta powiatu brzeskiego Ryszard Jończyk oraz zaproszeni goście.

001

Burmistrz oficjalnie otworzył grodkowską Izbę Pamięci, a przybyłym gościom została przedstawiona i przybliżona postać Jana Uhlika (1924 – 2011) na podstawie zdjęć użyczonych przez rodzinę, rysunków oraz materiałów audiowizualnych z udziałem artysty. Prezentowana w ratuszu wystawa miała charakter bardzo przekrojowy, pokazywała jak wiele tematów znajdowało się w kręgu zainteresowań grodkowskiego artysty, tworzącego rysunki techniką piórkową. Oprócz prac najbardziej znanych grodkowianom, przedstawiających architekturę i wygląd Grodkowa z różnych lat, wyeksponowane zostały również te przedstawiające architekturę świecką i sakralną z miejsc, które odwiedził twórca. Ponadto można było zobaczyć rysunki z cyklu Madonny – portrety Matek Boskich, patronek różnych miast i regionów, prace z cyklu Michał Anioł – zainspirowane freskami z Kaplicy Sykstyńskiej, i z cyklu Jan Matejko – powstałe na podstawie dzieł wielkiego polskiego malarza.

Uroczystość otwarcia Izby Pamięci Ziemi Grodkowskiej uświetnił występ grodkowskiego Chóru Grodkovia oraz Martyny Szczepaniak.

 

002

Wystawa była udostępniona zwiedzającym od 12.04.2012 r. do 13.07.2012 r. Odwiedziło ją wówczas 368 osób, w zajęciach edukacyjnych poświęconych wystawie wzięli udział uczniowie z grodkowskich szkół.

Najważniejsze zadania, które zostały wyznaczone Izbie Pamięci to: gromadzenie eksponatów związanych z historią Grodkowa i okolic, a także z historią dawnych grodkowian (m. in. Józefa Elsnera, Silviusa Leopolda Weissa), organizowanie wystaw stałych i czasowych przybliżających historię naszego miasta, współpraca z lokalnymi twórcami i promocja ich twórczości, dbałość o kultywowanie tradycji regionu, a także przybliżanie mieszkańcom i zwiedzającym sylwetek słynnych grodkowian.

W 2019 r. Izba Pamięci Ziemi Grodkowskiej zmieniła nazwę na Dział Edukacji Regionalnej.

003

 

2. NAJCIEKAWSZE WYSTAWY

Przez 10 lat naszej działalności udało nam się zorganizować 50 wystaw. Nie starczyłoby miejsca, aby wszystkie je opisać więc chciałyśmy zwrócić uwagę na kilka z nich, które były na prawdę wyjątkowe.

004

 

„Na olimpijskim szlaku“ - wystawa autorska Zdzisława Zielonki

7 grudnia 2012 r. w Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego otwarta została wystawa „Na olimpijskim szlaku”. Na ekspozycję składały się najróżniejsze pamiątki gromadzone przez kilkadziesiąt lat przez Zdzisława Zielonkę, którego mieszkańcy Grodkowa znali jako nauczyciela wychowania fizycznego, trenera piłki ręcznej, menadżera sportu oraz zagorzałego kibica. Wystawa została zorganizowana z okazji czterdziestolecia jego pracy zawodowej i również czterdziestolecia istnienia założonego przez niego Klubu Olimp. Można było pooglądać pamiątki przywiezione z igrzysk olimpijskich, gadżety związane z klubami sportowymi, medale zdobyte przez uczniów Pana Zielonki oraz dowody uznania, które przez lata otrzymywał od wielu osób i instytucji.

005

Imprezę uświetniła obecność olimpijczyków, którzy w przeszłości reprezentowali Polskę na igrzyskach. Odwiedzili nas: Halina Aszkiełowicz-Wojno, Aleksandra Kaczyńska-Błoch, Hanna Jarkiewicz-Widun, Marek Pazdur, Leszek Swornowski, Mirosław Rzepkowski, Jan Cych oraz Ryszard Podlas.

Atmosfera spotkania była bardzo przyjazna, a chwilami także podniosła. W nastrój igrzysk wprowadziły nas wówczas uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie. Zaśpiewały również Joanna i Paulina Srebrniak. Wystawa pamiątek Zdzisława Zielonki była dostępna w Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej do końca stycznia 2013 roku, podczas trwania wystawy odbywały się spotkania z uczniami, na których Zdzisław Zielonka osobiście opowiadał dzieciom i młodzieży o swoich podróżach, pracy zawodowej i spotkaniach z wyjątkowymi sportowcami. Wystawę odwiedziło wówczas 561 osób.

 

„Grodkowski dworzec kolejowy widziany oczami Józefa Wilczęgi

17 października 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Grodkowski dworzec kolejowy widziany oczami Józefa Wilczęgi”. Największą atrakcją spotkania była niezwykła makieta dworca kolejowego prezentująca wizerunek budynku z lat 30. XX wieku, która na stałe została przekazana do Izby Pamięci. Model uwzględnia również inne okoliczne zabudowania oraz wszystkie elementy istotne dla obsługi podróżnych i pociągów. Obiekt wykonany został z zachowaniem skali 1:87, zaś całość zajmuje powierzchnię 2,70 m x 1,40 m. Oprócz makiety, wystawa prezentowała także malarstwo olejne autorstwa artysty.

006

 

Wszystkie prace wypożyczone zostały Izbie Pamięci przez mieszkańców gminy Grodków. W trakcie trwania wystawy odwiedziło ją 1237 osób.

Makieta dworca grodkowskiego jest naszym stałym eksponatem i można ją oglądać w godzinach otwarcia Działu Edukacji Regionalnej.

007

 

„Motocross“

26 sierpnia 2016 r. w Izbie Pamięci Ziemi Grodkowskiej oficjalnie otwarto wystawę "Motocross - historia grodkowskiego Auto Moto Klubu". Na spotkanie przybyła spora grupa entuzjastów tego sportu oraz byłych i aktualnych członków klubu. Głównymi bohaterami spotkania byli Janusz i Waldemar Kwarta, współorganizatorzy wystawy, którzy przez wiele lat związani byli ze sportami motocyklowymi w Grodkowie. Pan Waldemar był zawodnikiem AMK Grodków, natomiast pan Janusz będąc wiceprezesem klubu, organizatorem zawodów, a także trenerem, sprawiał, że ta dyscyplina sportu mogła zaistnieć na terenie naszego miasta. Wszyscy zainteresowani wystawą mogli ją obejrzeć do 19 października, odwiedziło nas wówczas 797 osób.

008

009

 

„Świat zwierząt w obiektywie Renaty i Grzegorza Lenartów“

 21 stycznia 2016 r. otwarta została wystawa "Świat zwierząt w obiektywie Renaty i Grzegorza Lenartów". Ekspozycję tworzyły fotografie przedstawiające zwierzęta sfotografowane głównie na terenie gminy Grodków. Można było z bliska zobaczyć różne gatunki ptaków, owadów, płazów i ssaków. Niezwykle barwne i ciekawe ujęcia przyrody wzbudzały zainteresowanie wśród odwiedzających nas dzieci i dorosłych. Wystawę obejrzało wówczas 721 osób.

010

 

„Zabytkowy Grodków“

 Wystawa „Zabytkowy Grodków“ powstała w oparciu o zbiór najnowszych fotografii naszego miasta. Została wydrukowana na planszach PCV o dużym formacie, co znacząco wpłynęło na jej odbiór i aspekty wizualno - estetyczne zwiedzających. Ekspozycja prezentowała najważniejsze informacje i ciekawostki o 11 zabytkach grodkowskich oraz o Parku Jubileuszowym. Powiększona panorama starego miasta pokazywała jaki Grodków był kiedyś mały, a poszczególne zdjęcia zabytków pozwalały na przyjrzenie się im z innej perspektywy. Zakupione w ramach dofinansowania z projektu profesjonalne ścianki muzealne powiększyły miejsce na ekspozycję w pomieszczeniach Działu Edukacji Regionalnej i w przyszłości pozwolą na projektowanie większych wystaw. Wystawa została udostępniona zwiedzającym od 30 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., zobaczyło ją 578 osób.

011

 

3. WSPÓŁPRACA Z LOKALNYMI ARTYSTAMI I LUDŹMI Z PASJĄ

Przez minione 10 lat w Dziale Edukacji Regionalnej odbywało się wiele wystaw oraz spotkań, na których prezentowana była twórczość lokalnych artystów i kolekcje grodkowskich pasjonatów.

Swoje prace prezentowali u nas m. in.:

Anna Ziółkowska - wystawa „Świnie“ (2013), „Twórczość kobiet“ (2015)

Janusz Pasieczny - wystawa „30 lat z fotografią - wystawa retrospektywna“ (2014)

Damian Wolak - wystawa „Press Photo“ (2021)

Jan Uhlik - wystawa „Piórkiem rysowane“ (2012)

Mieczysław Smaś - wystawa „Swojskie klimaty“ (2012)

Ewa Kałuzińska, Marta Stopikowska, Katarzyna Bryś, Agata Dubaniowska, Renata Lenart, Karolina Bil - wystawa zbiorowa „Twórczość kobiet“ (2015) oraz „Kalejdoskop sztuki“ (2020)

Józef Wilczęga - „Grodkowski dworzec kolejowy widziany oczami Józefa Wilczęgi“

Na wielu wystawach korzystaliśmy ze zbiorów i wiedzy:

Bolesława Tokara - wystawa „Pielgrzym Pokoju“ (2012)

Witolda Szczęśniaka - wystawy o tematyce regionalnej

Zygmunta Wąsińskiego - wystawy o tematyce regionalnej

Ryszarda Kasperka - wystawy o tematyce regionalnej

Wandy Małgorzaty Cebulki - publikacje

012

 

4. ARCHIWUM FOTOGRAFICZNE I EKSPONATY

 Do przygotowania wystaw bardzo często potrzebne są nam stare fotografie, i wówczas z pomocą przychodzą mieszkańcy Grodkowa, którzy chętnie udostępniają nam zawartość swoich domowych archiwów. Zdjęcia przekazane przez grodkowian wiele razy tworzyły tematyczne wystawy organizowane w Dziale Edukacji Regionalnej. Dzięki przekazanym przez Was zdjęciom powstało bardzo bogate archiwum fotograficzne, z którego korzystamy planując kolejne ekspozycje.

013

Bez udostępnionych nam zdjęć nie powstałyby „Szkolne wspomnienia“ (2013), „Grodkowianki“ (2013), „Historie ślubne“ (2017), „Motocross“ (2016), „Ratusz - budynek z historią“ (2020), czy „Święty Mikołaj“ (2021) oraz wystawy prezentujące dawny Grodków. Nieocenionym źródłem wiedzy stały się dla nas zbiory, a przede wszystkim dawne pocztówki z kolekcji Pana Zygmunta Wąsińskiego. Dzięki użyczonym fotografiom mogłyśmy opracować pierwsze z naszych wystaw i wydać publikacje na ich podstawie. Dużym wsparciem przy tworzeniu ekspozycji jest także archiwum fotograficzne Grodkowa i jego zabudowy, tworzone przez lata przez pana Wiesława Dubaniowskiego, pracującego w Ośrodku Kultury i Rekreacji.

014

015

 

Przez 10 lat działalności udało nam się też zgromadzić wiele eksponatów, które na stałe zostały wpisane do ksiąg inwentarzowych. Są wśród nich różne pamiątki nawiązujące do postaci Józefa Elsnera i Dni Elsnerowskich (talerze okolicznościowe, przypinki, karty pocztowe, medale), pocztówki przedstawiające przedwojenny Grodków, przedmioty na różny sposób związane z historią naszego miasta (butelki po grodkowskim piwie i lemoniadzie, modlitewniki, wieszaki sklepowe, tabliczki adresowe, stare dokumenty i czasopisma itp.). Ponadto posiadamy w zbiorach liczne prace Jana Uhlika, Mieczysława Smasia i Tadeusza Obrzuda - grodkowskich artystów. Pierwszym eksponatem, który został wpisany do naszej księgi inwentarzowej jest skrzynia posagowa z początku XX wieku, przekazana nam przez mieszkańców Grodkowa. Największym natomiast jest makieta dworca grodkowskiego wykonana przez Józefa Wilczęgę.

016

Nasze zbiory z każdym rokiem się powiększają i wzbudzają duże zainteresowanie, gdy są prezentowane podczas wystaw. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wzbogacenia naszych zbiorów oraz za przekazywane nam fotografie. Bez nich nasze wystawy nie byłyby tak ciekawe.

017

 

5. EDUKACJA REGIONALNA

Ważnym elementem działalności naszego działu jest edukacja regionalna. Zagadnienia dotyczące regionu realizujemy przede wszystkim poprzez organizację wystaw, które w znacznej większości dotyczą historii naszego miasta i ludzi z nim związanych. Podczas wybierania tematów ekspozycji oraz opracowywania ich, staramy się, aby były różnorodne i trafiały do rozmaitych odbiorców. Opowiadając o naszym regionie nie zapominamy o jego walorach przyrodniczych (wystawy fotograficzne) oraz lokalnej kulturze i tradycji (wystawy mówiące o obrzędach świątecznych, legendach grodkowskich i stroju śląskim).

W celu przybliżenia tematów historycznych odbywają się u nas wykłady i spotkania, na które zapraszani są goście zajmujący się tematyką regionalną. Biorą w nich udział zarówno dorośli jak i młodzież szkolna oraz przedszkolaki.

 

 018

 

W nawiązaniu do tematyki regionalnej i we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Grodkowie powstał cykl wywiadów „Ludzie Grodkowa“ i „Grodkowscy Pasjonaci“. Nagranych zostało 7 rozmów z osobami, które w szczególny sposób wpisały się w historię naszego miasta.

019

 

W 2019 r. po raz pierwszy przygotowałyśmy dla mieszkańców oraz wszystkich chętnych do zwiedzania Grodkowa nową atrakcję: grę terenową „Zagadkowy Grodków”. Ma ona formę mapki, na której zostały zaznaczone i opisane wybrane grodkowskie zabytki. Aby zwiedzanie było ciekawsze i przyjemniejsze, nasza mapka została opatrzona zagadkami oraz krzyżówką, które należy rozwiązać. Zainteresowanie taką formą zwiedzania przeszło nasze oczekiwania, zgłaszały się (i zgłaszają się nadal) liczne grupy oraz pojedyncze osoby. Mamy nadzieję że, nasza mapka wpłynęła na atrakcyjność spacerów po mieście, poszerzyła wiedzę o historii regionu oraz zwróciła uwagę na ważne elementy zabudowy miasta. Mapka została także przetłumaczona na dwa języki - niemiecki i czeski.

 

020

 

Sukces „Zagadkowego Grodkowa“ zachęcił nas do opracowania kolejnej mapki pod tytułem „Średniowieczny Grodków“, która została udostępniona mieszkańcom w maju 2021 r. W opracowaniu mapki „Średniowieczny Grodków“ pomogły nam źródła ze zbiorów MiGBP w Grodkowie: teksty z książek nawiązujące do historii Grodkowa (wydane w języku polskim i niemieckim), artykuły z czasopism, teksty pochodzące z wydanej w 1867 r. w języku niemieckim „Kroniki Grodkowa“. Podczas zwiedzania trzeba odwiedzić osiem miejsc i rozwiązać osiem zagadek, by odgadnąć hasło. Przy każdym z wyznaczonych punktów, o konkretnym zabytku opowiada postać historyczna lub wymyślona postać nawiązująca do średniowiecznej historii miasta. Z mapką można zwiedzać Grodków indywidualnie i grupowo. Podobnie jak jej poprzedniczka, druga opracowana przez nas mapka również cieszy się niemałą popularnością.

 

021

 

Przez 10 lat naszej działalności udało nam się również wydać dwie publikacje albumowe: „Grodków na starych pocztówkach ze zbiorów Zygmunta Wąsińskiego“ (2013) oraz „Grodków na pocztówkach ze zbiorów Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie“ (2021). Zarówno w pierwszej jak i w drugiej publikacji zaprezentowane zostało kilkadziesiąt pocztówek przedstawiających nasze miasto z przełomu XIX/XX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku. Karty pocztowe zostały opatrzone datami ze stempli pocztowych oraz opisami nawiązującymi do wydarzeń z historii miasta.

 

022

 

6. JÓZEF ELSNER - WYSTAWY I POPULARYZACJA WIEDZY O MUZYKU

Józef Elsner ze względu na to, że urodził się w Grodkowie, stał się w pewien sposób wizytówką naszego miasta. Znany jest jako kompozytor, muzyk, wybitny pedagog oraz nauczyciel Fryderyka Chopina. W związku z tym, że jest on ważną postacią w historii Grodkowa, wokół niego skupiają się również działania Edukacji Regionalnej.

W 2015 r. dla zwiedzających została udostępniona ekspozycja "Józef Elsner - wystawa o wielkim grodkowianinie, miłości do muzyki i życiu". Przedstawiała ona szczegółowy życiorys i dorobek artystyczny Józefa Elsnera oraz pamiątki i publikacje z nim związane. Podczas otwarcia wystawy, uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać mini wykładu na temat życia grodkowskiego artysty. Sylwetkę muzyka oraz ciekawostki na jego temat przybliżył wówczas Marcin Lauzer. Jasnogórski organista pochodzący z Grodkowa, a przede wszystkim miłośnik twórczości Józefa Elsnera bardzo chętnie bierze udział w różnych spotkaniach związanych z tematami elsnerowskimi organizowanymi w bibliotece.

 

023

 

31 maja 2019 r. miasto świętowało 250. rocznicę urodzin Józefa Elsnera. Z tej okazji Dział Edukacji Regionalnej przygotował plenerową wystawę poświęconą muzykowi. Była ona udostępniona mieszkańcom na placu rynkowym przez kilka tygodni. Ponadto opracowałyśmy również okolicznościową broszurkę „Portret mistrza: Józef Elsner” z informacjami i zagadkami dotyczącymi życiorysu Józefa Elsnera. Z okazji rocznicy zorganizowany został uroczysty koncert w grodkowskim kościele parafialnym. Jasnogórski Chór Mieszany oraz Jasnogórski Zespół Instrumentalny pod opieką dyrygenta Marcina Lauzera zaprezentował wybrane utwory skomponowane przez Józefa Elsnera.

 

024

 

Z okazji jubileuszu urodzin grodkowskiego muzyka zorganizowany został przez bibliotekę również konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, który rozstrzygnięto w styczniu 2020 r. Poziom przygotowanych prac był bardzo wysoki, ponadto dzieci wykazały się dużą kreatywnością, jeżeli chodzi o przedstawienie wybranych elementów biografii Józefa Elsnera. Małe dzieła plastyczne udowodniły, że uczniowie zapoznali się z życiorysem kompozytora i zapamiętali wiele informacji o nim. Na rozdanie nagród przybyli uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami, a uroczystości towarzyszyły chwile wzruszeń i radości. Wszystkie prace przekazane przez uczniów na konkurs zostały wyeksponowane w jednej z sal wystawowych Działu Edukacji Regionalnej i zdobiły jego wnętrze przez kilka tygodni.

 

025

 

W styczniu 2020 r. odbyło się również spotkanie z prof. Piotrem Baronem z Wydziału Jazzu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, nadzwyczajnego znawcy twórczości Józefa Elsnera. Podczas wykładu opowiedział o odnalezionej przez siebie „Szkole śpiewu” Józefa Elsnera, pierwszym napisanym w języku polskim podręczniku śpiewu.

Na co dzień informacje o Józefie Elsnerze można odnaleźć w Dziale Edukacji Regionalnej w jednym z pomieszczeń, w którym na stałe została umieszczona wystawa poświęcona muzykowi. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

 

026

 

7. KOLĘDOWANIE POD RATUSZEM - COROCZNA TRADYCJA ŚWIĄTECZNA

 W styczniu 2013 r., z pomocą Urzędu Miejskiego oraz Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie, po raz pierwszy udało nam się zorganizować „Kolędowanie pod Ratuszem“. Zaprosiłyśmy lokalne zespoły chętne do kolędowania oraz mieszkańców, aby w świątecznym czasie wspólnie spotkać się w środku miasta i uroczyście zaśpiewać najpiękniejsze kolędy. Całość tego koncertu została uświetniona przez akompaniament grany przez Marcina Lauzera na organach piszczałkowych.

 

027

 

Pomysł grodkowskiego kolędowania spodobał się zarówno zespołom jak i mieszkańcom, w związku z tym stało się ono naszą grodkowską tradycją w bożonarodzeniowym czasie. Wspólne śpiewanie odbyło się już dziewięć razy. W grudniu 2021 r. miało ono nietypowy charakter - ze względu na sytuację epidemiczną odbyło się ono online. Zespoły śpiewające kolędy zostały nagrane na scenie w OKiR w Grodkowie, następnie filmy z kolędami udostępnione zostały w internecie.

Cieszymy się, że przy naszym współudziale w Grodkowie zrodziła się nowa świąteczna tradycja. Wszystkich, którzy mają ochotę już dziś zapraszamy na kolejne „Kolędowanie pod Ratuszem“.

 

028

 

8. WARSZTATY

W Dziale Edukacji Regionalnej organizowane są warsztaty plastyczne, rękodzieła i kaligrafii. Mogą w nich uczestniczyć zarówno dorośli jak i dzieci. Spotkania odbywają się przy okazji zajęć edukacyjnych związanych z tematem wystawy, popołudniami lub w soboty.

 

029

 

W ostatnich latach warsztaty organizowane przez nas często dotyczyły techniki scrapbookingu. Na sobotnich spotkaniach wykonywaliśmy kartki, albumy, czekoladowniki oraz świąteczne ozdoby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z kaligrafii i przygotowania bullet jurnal.

 

030

 

Kilkakrotnie odbyły się też zajęcia nawiązujące do tematów regionalnych: zdobienie jaj wielkanocnych techniką kroszonkarską oraz malowanie talerzy z wykorzystaniem wzoru opolskiego. Z okazji świąt Bożego Narodzenia odbyły się również warsztaty ze zdobienia pierników, malowania bombek czy tworzenia filcowych ozdób na choinkę.

Podczas pandemii także próbowałyśmy swoich sił w warsztatach online i takim sposobem, można było na żywo wraz z instruktorem pomalować wielkanocne jajka w 2020 roku, czy wykonać krok po kroku (wedle instrukcji zamieszczanej na stronie biblioteki) różne projekty DIY.

 

031

 

9. PROJEKTY UNIJNE REALIZOWANE PRZEZ DZIAŁ EDUKACJI REGIONALNEJ.

Przez 10 lat działalności Dział Edukacji Regionalnej realizował różne projekty ogłaszane przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad oraz Stowarzyszenie Brzesko - Oławskiej Wsi Historycznej. Ostatnimi projektami, które zrealizowaliśmy były:

1) "Doposażenie bibliotecznych pomieszczeń ekspozycyjnych w Grodkowie oraz organizacja działań przybliżająca mieszkańcom Gminy Grodków dziedzictwo historyczne i kulturowe " mająca na celu: "Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez doposażenie Działu Edukacji Regionalnej, zorganizowanie wystaw, Miejskiej Gry Turystycznej, wydanie publikacji "Grodków na starych pocztówkach ze zbiorów MiGBP" - finansowany przez BOWH.

W ramach projektu powstała wystawa „Zabytkowy Grodków“ (eksponowana w Dziale Edukacji Regionalnej w maju i czerwcu 2021 r.), wydrukowane zostały pocztówki przedstawiające nasze miasto o różnych porach roku, wydana została kolorowanka „Pokoloruj Grodków“, została opracowana i wydana mapka do zwiedzania Grodkowa „Średniowieczny Godków“ oraz publikacja albumowa „Grodków na pocztówkach ze zbiorów Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie“. Ponadto zakupiony został zestaw do archiwizacji zbiorów oraz nowe ścianki ekspozycyjne do sali wystawienniczej. Odbyły się także spotkania edukacyjne w wiejskich szkołach, które dotyczyły zabytków i historii Grodkowa. W ramach funduszy z projektu zrealizowany został również film prezentujący zabytki grodkowskie nakręcony za pomocą drona.

 

032

 

2) „Polsko - czeskie spacery. Zwiedzanie Grodkowa i Bohumina“ - finansowany z Euroregionu Pradziad.

W ramach projektu powstała wystawa fotografii „Bohumin oczami grodkowian“, która była efektem pleneru fotograficznego w Bohuminie w lipcu 2021 r. (ekspozycja była dostępna od września do listopada 2021 r.). Ponadto dzięki dofinansowaniu zorganizowana została Gra Miejska po Grodkowie oraz zwiedzanie miasta z mapką „Zagadkowy Grodków“ dla gości z Bohumina. Wydana została także kolorowanka „Grodków - Bohumin“, zestaw pocztówek „Grodków - Bohumin“ oraz mapka „Zabytkowy Grodków“ (w języku polskim i czeskim).

 

033

 

10. Dział Edukacji Regionalnej „od kuchni“

We wszystkich wcześniejszych dziewięciu postach zaprezentowałyśmy w dużym skrócie to, co udało nam się zrealizować przez ostatnie 10 lat. Oczywiście jest to tylko wybrana część naszych wszystkich działań i przedsięwzięć. Wystawy, wernisaże, spotkania, warsztaty, zajęcia z dziećmi i młodzieżą - wszystko wymaga czasu, cierpliwości i przygotowań. Jak wygląda nasza praca „od kuchni“? Nasze miejsce pracy na co dzień, kiedyś i dziś, gdy panuje ład i porządek oraz twórczy bałagan - właśnie to chciałybyśmy pokazać w dzisiejszym poście.

Galeria zdjęć pod linkiem: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3246301592270908&id=2386564341577975

 

034

 

DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNE 10 LAT!

 

035