00

 

04.10.2022

Jesienne czytanie w Gnojnej.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania już za nami.

W tegorocznym święcie czytelniczym udział wzięła grupa 3-4 -latków oraz starszaki z Oddziału Przedszkolnego przy z PSP w Gnojnej. Przedszkolaki nie tylko wysłuchały z zainteresowaniem bajki „ Jeżyk Cyprian i pierwszy dzień jesieni”, ale także chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat jesieni. Trzeba przyznać, że wyobraźnia i fantazja dzieci w opisywaniu tej pory roku nie miała granic. Dziękując za zajęcia, już zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych latach tego literackiego wydarzenia.

01


 05.10.2022

Joanna Jax

W środę 5 października gościem naszej biblioteki była Joanna Jax.

Pani Joasia urodziła się i mieszka w Olsztynie. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowych korporacjach. Marzenie o pisaniu spełniła w 2014 roku wydając swoją pierwszą książkę „Świadectwo von Becków”. Autorka podczas spotkania opowiedziała nam jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, jak wygląda jej warsztat pisarski, dlaczego pisze książki z historią w tle i dlaczego pisze pod pseudonimem. Dowiedzieliśmy się skąd Pani Joanna czerpie informacje historyczne, na kim są wzorowani niektórzy bohaterowie jej powieści, jakie ma plany pisarskie na przyszłość i jakie sama lubi czytać książki.

Pani Asia to osoba niezwykle ciepła, otwarta i jak mogliśmy się przekonać na żywo, ma talent do snucia opowieści nie tylko na papierze. Cudowna atmosfera spotkania udzieliła się każdemu z nas, każdemu uczestnikowi „zlotu fanów” powieści i talentu autorki. Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas, a wszystkim uczestnikom za przybycie.

02


 06.10.2022

Konsultacje Społeczne Nowej Lokalnej Strategii Rozwoju

Dzisiaj w Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Grodkowie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie nowej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 dla obszaru Gmin: Grodków, Lewin Brzeski, Olszanka, Oława i Skarbimierz tworzonej przez Brzesko-Oławską Wieś Historyczną. Jest to dokument nieodzowny przy ubieganiu się Lokalnej Grupy Działania o środki z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Gmina Grodków, organizacje pozarządowe oraz sektor prywatny pozyskały w poprzednim programowaniu duże pieniądze. Teraz nastąpi nowe rozdanie. Grodkowscy seniorzy korzystali już z tego programu dwukrotnie, a w trakcie realizacji jest trzeci projekt.

03


 17.10.2022

Dzisiaj gościliśmy w naszej bibliotece panią Renatę Piątkowską - znaną i cenioną autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Zbój, Mruk i reszta, czyli nasi bracia mniejsi w książkach Renaty Piątkowskiej”, a uczestniczyli w nim uczniowie z kl. I-III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach i kl. II a i II b z PSP nr 1 w Grodkowie. Pisarce towarzyszyła pani Malwina Kożurno - lektorka, która wspaniale przeczytała fragment z książki pt. „Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie”. Autorka zachwyciła wszystkich dobrym humorem i ciekawymi opowieściami o bohaterach swoich książek. Na zakończenie spotkania dodatkową atrakcją była możliwość zakupu książek wraz z autografem. Mamy nadzieję, że to wspaniałe spotkanie pozostanie w pamięci naszych młodszych czytelników na bardzo długo.

04


 18.10.2022

Za nami ciekawe i niezwykle wartościowe spotkanie z dr Joanną Ławicką. Wizyta miała związek z promocją Jej najnowszej książki „Jarzmo. Spektrum przemocy”, w której autorka przedstawia wyrafinowane metody nadużyć, manipulacji i przemocy stosowane nie tylko wobec osób rozwijających się w spektrum autyzmu. Spotkanie było także okazją do wymiany poglądów, opinii, a także indywidualnych rozmów z dr Ławicką, która z ogromną pasją dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy postanowili wtorkowe popołudnie spędzić w naszej bibliotece….sala „pękała w szwach”.

Nie bójmy się rozmawiać o tematach trudnych, bo te zwykle są najważniejsze!

05


 18.10.2022

 Najpierw był spacer, a później odwiedziny w naszej bibliotece

Przedszkolaki z Klubu Malucha "Pluszowy Kącik" poznały przygody Kici Koci, a następnie same przeglądały inne książeczki z naszego księgozbioru.

06


 19.10.2022

 Dzisiaj odwiedziły nas 4-5- latki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie.

Poznały Florkę, bohaterkę książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Florka. Zapiski ryjówki".

Później miały czas na przeglądanie książeczek. Każdy znalazł coś dla siebie.

07


 20.10.2022

Dzisiaj w Dziale Edukacji Regionalnej odbyło się spotkanie autorskie twórczyni ludowej - Magdaleny Poprawki - stypendystki "Marszałkowskich Talentów 2022". Podczas spotkania uczestniczki zapoznały się z historią wzoru opolskiego a następnie wzięły udział w warsztatach kroszonkarskich. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Magdzie i uczestniczkom za nadzwyczajne spotkanie o tej porze roku!

08


 21.10.2022

 Emocje - to temat zajęć, w których brały udział 5-latki z PP nr 2. Rozmawialiśmy o tym co to jest złość i jak sobie z nią radzić. Na zajęciach korzystaliśmy z książki D. Geisler "Jestem wściekły!. Jak pokonać złość".

09


 24.10.2022

Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki za nami. Tym razem przedszkolaki poznały przemiłą Czarownicę Tolę. To bohaterka książki Agnieszki Urbańskiej "Czarownica w wielkim mieście". Oczywiście nie zabrakło też czasu na przeglądanie książek i cichym czytaniu w kąciku oddziału dla dzieci.

10


 25.10.2022

75-lecie Biblioteki za nami!

Wczorajsze wydarzenie zatytułowaliśmy "Józef Elsner patronem na 75- lecie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie". Z tego powodu nasze spotkanie oscylowało wokół tematu naszego patrona - Józefa Elsnera. Wynikiem naszej wielomiesięcznej pracy był nowy logotyp, broszura o Józefie Elsnerze, pocztówki ze zwycięskimi pracami plastycznymi z konkursu zorganizowanego w 2020 r., wystawa o patronie, wystawa ze wspomnieniami z ostatnich 5 lat naszej biblioteki oraz nasza perełka - gra planszowa "Śladami Józefa Elsnera". Podczas obchodów mogliśmy także obejrzeć przedstawienie przygotowane przez Panią Beatę Sikorską - Żyrek wraz z uczniami z PSP nr 3 w Grodkowie " Scenki z życia młodego Józefa Elsnera" oraz usłyszeliśmy fragment publikacji Pani Marii Gądek - Burzyńskiej "Józef Elsner - swobodna wierszowana opowieść o wielkim kompozytorze". Po przemowach i rozdaniu statuetek "Przyjaciela Biblioteki" mogliśmy wysłuchać krótkiego koncertu "Południe z Józefem Elsnerem i jego pieśniami dla Grodkowa" wykonanym przez Marcina Lauzera oraz Jacka Truty.

11


 26.10.2022

W środę - 26 października - z ogromną radością przywitaliśmy naszych znajomych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie. Tym razem tematem spotkania było KŁAMSTWO. Po krótkiej zabawie integracyjnej dzieci obejrzały film „O chłopcu, który wołał o pomoc”. Obraz był okazją do dalszej rozmowy o kłamaniu, kłamstwie i kłamcy. Następnie dzieci wysłuchały bajki „Tupcio Chrupcio jest kłamczuszkiem” - wspólnie analizowaliśmy jej treść. Na zakończenie wykonały akwarelą prace plastyczne pt. „Kolor kłamstwa”. Dziękujemy za wizytę!!

12


 28.10.2022

28 października gościliśmy w naszej bibliotece Ryszarda Drucha - karykaturzystę, satyryka, nauczyciela, harcerza, twórcę kabaretu „Odlot”, promotora polskiej kultury i sztuki w USA. Ryszard Druch jest autorem ponad 100 plakatów oraz 2000 rysunków satyrycznych i karykatur portretowych. Jako karykaturzysta debiutował w 1978 r. w miesięczniku „Opole”. Publikował w pismach regionalnych i ogólnopolskich, miał wystawy indywidualne, uczestniczył w wystawach zbiorowych, zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach satyrycznych. W 1991 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Trenton (w stanie New Jersey). Tam w 2003 roku założył „Druch Studio Gallery”, w której prowadzi m.in. ognisko plastyczne – „Akademię Sztuk Pięknych”. Za osiągnięcia artystyczne i promocję polskiej kultury w USA, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasług Rzeczpospolitej Polskiej, a za osiągnięcia edukacyjne Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Podczas spotkania Pan Ryszard opowiadał o swojej pracy w Trenton, wspominał lata spędzone w Polsce i ciekawych ludzi, z którymi się spotkał. Zaprezentował niektóre ze swoich rysunków oraz film o działalności „Druch Studio Gallery”. Każdy uczestnik spotkania miał okazję zakupić nową książkę Pana Ryszarda „Kontrwizje”. Jeden egzemplarz Pan Ryszard podarował bibliotece z dedykacją dla naszych czytelników, za co bardzo serdecznie dziękujemy!

13