00

 

03.11.2022

Z okazji „Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek” do biblioteki zawitały przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2. Po wysłuchaniu wiersza Magdaleny Podobińskiej pt. „Kocham bajki”, odgadywały imiona postaci ukrytych w tekście. Nastepnie rozwiązywały zagadki i rozpoznawały bohaterów bajek, patrząc tylko na fragment ilustracji. Wszystkie dzieci zdały egzamin celująco! Na zakończenie spotkania ze skupieniem wysłuchały bajki pt. „O wilku i siedmiu koźlątkach”, przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai.

Ten dzień był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

001


 07.11.2022

Kolejne spotkania z okazji Dnia Postaci. Była zabawa w skojarzenia i odgadywanie zagadek. Dzieci posłuchały też opowieści o misiu Paddingtonie.

002


 08.11.2022

Za nami wtorkowa wizyta naszych dobrych znajomych. Tym razem dziewczynki zajęte były układaniem puzzli, które pozwoliły im wyciszyć się, skoncentrować. Chłopcy zaś nie mogli doczekać się wymiany planszówek na wirtualne rozgrywki. Każdy znalazł coś dla siebie! Dziękujemy za odwiedziny wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie

003


 09.11.2022

W Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia związane ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Uczestniczyły w nich 6-latki z PP nr 2 : „Delfinki” i „Liski”. Przedszkolaki były odświętnie ubrane, każde miało przypięty kotylion i trzymało biało-czerwoną chorągiewkę. Spotkanie rozpoczęliśmy od wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Co to jest Polska”. Następnie dzieci opowiadały, co rozumieją pod słowem „ojczyzna”, za co ją kochają, a na mapie Polski odszukiwały góry, morze, lasy i jeziora. Rozmawialiśmy też o naszych symbolach narodowych, o ich poszanowaniu.

Z zainteresowaniem wysłuchały również „Legendy o Orle Białym”. Na zakończenie wszyscy, z zachowaniem prawidłowej postawy, odśpiewaliśmy 2 zwrotki hymnu państwowego.

004


 13.11.2022

35 lecie chóru „Grodkovia“

005


 15.11.2022

Dzisiaj do naszej biblioteki przyjechały dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jędrzejowie. Dzieci z dużym zainteresowaniem przeglądały książeczki, a każdy znalazł coś dla siebie. Rozmawialiśmy też o tym jak zostać czytelnikiem.

Biblioteka bierze udział w kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek“. Przedszkolaki poznały więc Tesię i Tycia z książki Wojciecha Widłaka pt. „Krasnal w Krzywej Czapie”. Zostały też zaproszone wraz z rodzicami do uczestnictwa w projekcie.

006


 16.11.2022

16 listopada gościem naszej biblioteki była Pani Justyna Bednarek - autorka wielu bestsellerowych książek dla dzieci, której szczególną popularność przyniosła jedna z nich: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Obecnie Pani Justyna jest autorką 64 książek. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród literackich, m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku „Przecinek i kropka”, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY za ostatnią część „Skarpetek”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. II b z PSP nr 3 w Grodkowie i kl. II-III z PSP w Gnojnej wraz z opiekunami. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści autorki o kulisach jej pracy, o pierwszych próbach pisarskich. Wspólna rozmowa z młodymi czytelnikami o ich zaintreresowaniach i marzeniach doprowdziła do jedengo wniosku - należy dużo czytać, bo dzięki temu wiele się uczymy, rozwijamy i poznajemy świat.

Pani Justyna Bednarek opowiedziała też krótko o swoich książkach, przeczytała fragment z jednej z nich i zachęciła do przeczytania.Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość kupienia książek autorki i otrzymania pamiątkowego autografu. Spotkanie odbyło się w ramach programu dotacyjnego Dyskusyjne Kluby Książki ze środków finansowych Instytutu Książki.

007


 22.11.2022

Dzisiaj gościliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego w Wierzbniku. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w grodkowskiej bibliotece. Temat spotkania : „Ulubione bajki i baśnie”. Jedną z takich właśnie baśni jest „Brzydkie kaczątko”, którą dzieci przypomniały sobie, słuchając jej przedstawionej w formie teatrzyku kamishibai. W konkursie na znajomość bajek, wspaniale rozpoznały bohaterów. Znalazł się też oczywiście czas na odlądanie książeczek.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do nas ponownie.

008


 23.11.2022

23 listopada odbyły się u nas kolejne zajęcia biblioterapeutyczne. Tym razem rozmawiałyśmy o patriotyzmie z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie. Zajęcia rozpoczęłyśmy od krótkiej rozmowy o niepodległości, o dawnych granicach Polski i o naszych symbolach narodowych. Następnie przeczytałyśmy historię o patriotyzmie pt. „Koszulka z orłem” autorstwa Marka Michalaka, po której dzieci odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. W trakcie analizy przeczytanej historii doszły również do wniosku, że patriotą jest także osoba, która dba o czystość swojej ojczyzny, segreguje śmieci, szanuje swoich sąsiadów, uczciwie pracuje, zna historię swojego kraju. Potem dzieci chętnie odgadywały hasła krzyżówki, a na zakończenie wykonały prace plastyczne - tzw. wyklejanki z kulek bibuły. Technika ta ćwiczyć sprawność manualną palców i dłoni i co ważne cierpliwość! Dziękujemy za wizytę.

009


 23.11.2022

 Święto Pluszowego Misia przypada 25 listopada. Ale my już od dzisiaj rozpoczęliśmy cykl zajęć pt. „Pluszowy Miś-ulubiona przytulanka”. W zajęciach brały udział przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2 – grupy „Podróżnicy” i „Misie”. Na początku spotkania uczestnicy poznali historię pluszowego misia, a tym samym skąd pochodzi nazwa teddy bear. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach. Dzieci przeglądały więc książeczki, w których bohaterami są właśnie misie, rozpoznawały swoich ulubieńców i wysłuchały fragmentu książki Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek”.

010


 24.11.2022

 Kolejne zajęcia pt. "Pluszowy Miś-ulubiona przytulanka". Dzisiaj na w oddziale dla dzieci i młodzieży gościliśmy "Delfinki" i "Liski" z Przedszkola Publicznego nr 2.

011


 25.11.2022

 „Misiowy” zawrót głowy w bibliotece w Gnojnej Dzisiaj naszą bibliotekę odwiedzili niezwykli goście... Pluszowe, puchate i mięciutkie….Wiecie już kto to taki? Taaak, to nasze Misie milusińskie…

Przybyły one ze swoimi małymi przyjaciółmi z Oddziału Przedszkolnego 5-6-latków oraz z kl. 1 PSP w Gnojnej, aby świętować Dzień Pluszowego Misia.

Dzieci najpierw poznały historię powstania pierwszego pluszowego misia, a potem bawiły się przy „misiowych” piosenkach. Nie zabrakło też „zadań specjalnych”, które wykonywały, aby otrzymać oznakę „Przyjaciela Pluszowego Misia”. Jak możecie się domyśleć, wszyscy świetnie sobie poradzili i oznakę tę zdobyli. Na koniec Przyjaciele Pluszowego Misia otrzymali dyplomy i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia w „misiowej” fotobudce, która cieszyła się dużym powodzeniem.

012

Bibliotekę w Grodkowie odwiedziły także "Biedroneczki" z Przedszkola Publicznego nr 2 na zajęciach "Pluszowy Miś-ulubiona przytulanka".

013


 26.11.2022

Dzisiaj w Dziale Edukacji Regionalnej odbyły się warsztaty scrapowe, na których wykonałyśmy świąteczne pudełeczko na prezenty (i nie tylko). Było dużo wycinania i klejenia, ale efekty naszej pracy są wspaniałe i bardzo bożonarodzeniowe. Dziękuję wszystkim uczestniczkom za radosną atmosferę na zajęciach i zapraszam na kolejne spotkanie w 2023 r. Pozdrawiam!

014


 29.11.2022

29 listopada w naszej bibliotece odbył się „Maraton czytania”. Celem tego wydarzenia było czytanie bez przerwy kolejnych fragmentów tej samej książki. Każdy z uczniów po kolei czytał „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki. W „Maratonie czytania” uczestniczyły dzieci z klas od czwartej do siódmej z PSP nr 1 i PSP nr 3 w Grodkowie, z PSP w Jędrzejowie, z PSP w Lipowej, z PSP w Kopicach, z PSP w Gnojnej i z PSP w Kolnicy. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem, pomimo że znaczna większość z nich po raz pierwszy miała przed sobą mikrofon. Po przeczytaniu każda klasa miała okazję zwiedzić wystawę o Elsnerze w Dziale Edukacji Regionalnej oraz uczestniczyć tam w zajęciach w rozwiązywaniu zagadek i kolorowaniu obrazków związanych z Grodkowem.

Wszystkim uczestnikom „Maratonu czytania” bardzo dziękujemy za udział, gratulujemy odwagi i zapraszamy za rok!

015


 30.11.2022

Dzisiaj oddział dla dzieci i młodzieży odwiedziły "Jagódki" z Przedszkola Publicznego nr 2. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Dowiedziały się więc, co należy zrobić aby zostać czytelnikiem biblioteki, a następnie poznawały książeczki które mogą wypożyczyć do domu.

Nie obeszło się też bez głośnego czytania. "Jagódki" poznały bohaterów książki Wojciecha Widłaka "Krasnal w Krzywej Czapce" - Tesię, Tycia i Krasnala.

Żegnając się, zapewniły, że wrócą do biblioteki - tym razem z rodzicami!

016


 W Dziale Edukacji Regionalnej przez cały miesiąc odbywały się spotkania z grupami zwiedzającymi wystawę „Józef Elsner“.

017

018

019

020

021

022

023

024