00

 

7.03. 2023

01

7 marca w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, malarką, tłumaczką z języka angielskiego. Pani Katarzyna to wielokrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities.

W swych książkach porusza istotne, ważne dla dzieci i młodzieży tematy związane z dorastaniem („Koniec świata nr 13”), relacjami w rodzinie („Król”) i z rówieśnikami, agresją i przemocą („Bachor”), odmiennością („Lato na Rodos”, „Wyspa mojej siostry”), chorobą („Siedem sowich piór”), czy wojną („Mała wojna”). To książki niezwykle wartościowe, mądre. To opowieści o walorach wychowawczych, pogłębione psychologicznie, które nie pozostawiają młodego czytelnika obojętnym. Jednocześnie w sposób przemyślany, pozytywny ukazują, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Są „szczepionką na niefart” .

Podczas spotkania z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie, autorka opowiadała o swoich książkach, wyjaśniała dlaczego porusza w nich niełatwe treści. Podnosiła temat wartości, tego co obecnie ma prawdziwe znaczenie w relacjach i w życiu, co zasługuje na uwagę, na czym warto się skupić i to pielęgnować. Zwracała uwagę na osoby niepełnosprawne, które często są bohaterami jej publikacji. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci uczestników do sięgnięcia po książki Katarzyny Ryrych dostępne w ofercie naszej bibliotek.


08.03.2023

02

W tym szczególnym dniu po raz kolejny odwiedziliśmy mieszkańców grodkowskiego Domu Pomocy Społecznej. Dzisiaj Wszyscy świętowali Dzień Kobiet. Panie przyjęły życzenia od Pani Dyrektor, pracowników i przede wszystkim od Panów, mieszkających w DPS-ie. Do życzeń dołączyli wszyscy pracownicy naszej biblioteki, dzieci i nauczyciele z Publicznego Przedszkola w Kopicach oraz uczniowie i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach. Z okazji tego Święta młodzież wykonała piękne kwiaty i pamiątkowe laurki, które wszystkim Paniom mieszkającym i pracującym w Domu Pomocy wręczyła pracownica biblioteki. Panie były bardzo wzruszone i zadowolone a przy słodkim poczęstunku wszyscy wysłuchali bajki "Kariera pięknej dziewczyny" ze zbioru "Dobranoc dla dorosłych".

Serdecznie dziękujemy Paniom, Przedszkolakom z PP w Kopicach oraz Uczniom i Nauczycielkom z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach za udział w akcji, przygotowanie pięknych upominków i przywołanie uśmiechów na ustach wszystkich Pań.


 08.03.2023

03

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca odbyły się w bibliotece warsztaty pt.: „Rutyna dnia codziennego według ajurwedy”. Zajęcia prowadziły Panie Beata Sikorska -Żyrek i Barbara Zaleska, które dzieliły się swoją wiedzą z zakresu tej tradycyjnej medycyny indyjskiej. Główne założenia ajurwedy to m. in. profilaktyka, sztuka życia zgodnie z naturą, równowaga w naszym organizmie. W ciele zaś każdego człowieka dominuje zazwyczaj jedna energia (dosza), odpowiedzialna za typ osobowości oraz podatność na określone choroby. Podczas spotkania uczestniczki dowiedziały się jak rozpoznać dominującą w sobie doszę, jak w zgodzie z nią żyć i odżywiać się. Zapoznały się z elementami porannej rutyny wg ajurwedy (gimnastyka, masaż, olejowanie, szklanka ciepłej wody na czczo, odpowiednie ćwiczenia oddechowe, medytacja, praktykowanie wdzięczności), które wspierają naszą witalność i energię na resztę dnia. Prowadzące przypomniały jak ważny jest regularny i spokojny sen, który w tradycji ajurwedyjskiej jest jednym z czterech filarów zdrowia. Miłym akcentem było również wystąpienie Pani dermatolog z Ukrainy, która opowiedziała o profilaktyce starzenia się i pielęgnacji naszej skóry. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestniczkom spotkania!


 17.03.2023

04

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci. Przedszkolaki poznały Freda, bohatera książki Barbary Kosmowskiej pt. „Fred, psi ekopatrol”. To zabawna opowieść o psie rasy wyżeł, którego największym marzeniem była ochrona planety od śmieci, a szczególnie od zalegającego plastiku. Dzieci zgodnie potwierdziły, że należy żyć ekologicznie i dbać o środowisko. Na zakończenie spotkania narysowały portret Freda.


 21.03.2023

05 1

 

05 2

21 marca, w pierwszy dzień wiosny, zawitali do nas uczniowie klas piątych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodkowie. W Czytelni uczyli się zdrowej rywalizacji oraz współpracy w grupach, grając w gry planszowe, które wymagały nie tylko użycia szarych komórek, ale także własnej wyobraźni. W Dziale Edukacji Regionalnej dzieci miały za zadanie wykonać wielkanocne jajo. Feeria barw nie była tylko na drewnianych owalach i paletach, ale i na całych dłoniach uczestników. Wiosna zawitała na białym tle, a w pracowni było gwarno i wesoło. Obie grupy uraczyły nas nawet piosenkami.


22.03.2023

06

W środę, 22 marca, odbyły się u nas kolejne zajęcia biblioterapeutyczne. Tym razem z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie rozmawialiśmy o odwadze. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego opowiadania o odważnym Fenku. Analizując treść utworu, uczniowie podawali przykłady odwagi z przeczytanego tekstu, próbowali również przypomnieć sobie sytuacje z życia codziennego, w których mieli okazję wykazać się odwagą. Zastanawiali się nad uczuciem strachu, które często towarzyszy w takich chwilach. Doszli do wniosku, że odwagą można wykazać się nawet w najmniejszej, słusznej sprawie. Następnie przystąpiliśmy do rozwiązywania rebusów z obrazkiem wagi i przedrostkami -u, -po, -od, - roz i sylabą -ry. Po ćwiczeniach dzieci wykonały papierowe modele samolotów - strzałka, ozdobiły je. Na zakończenie odbyły się zawody lotnicze, w których najlepsi byli: Władek, Piotrek i Jagoda. Serdecznie dziękujemy Wam za miłą wizytę.


 23.03.2023

07

23 marca odbyło się pierwsze spotkanie klubu szachowego w naszej bibliotece. Celem klubu jest propagowanie gry w szachy wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie nowych osób do poznania jej zasad, strategii i różnych technik, które stosuje się w rozgrywkach turniejowych. Spotkania planowane są co 2 tygodnie i będzie je prowadził Sławomir Sobstel.

Już teraz zapraszamy na kolejne 13 kwietnia b.r. w Czytelni o godz. 16:00.


 25.03.2023

08

Za nami drugie spotkanie SCRAPOWICZÓW! Każda z nas nauczyła się czegoś ciekawego od siebie, powstały piękne wiosenne prace, przetestowałyśmy pastę strukturalną DIY i wyszłyśmy ze spotkania bogatsze o nowe rzeczy.

Jeśli tak jak my interesujesz się scrapobookingiem i tworzysz piękne rzeczy z papieru - skontaktuj się z nami!


  29.03.2023

10

"Oznaki wiosny"-to temat spotkania z przedszkolakami z grup: "Misie", "Słoneczka" i "Podróżnicy" z PP nr 2. Rozmawialiśmy o zmianach w przyrodzie i wyglądzie najbliższego otoczenia.

Wszyscy się cieszymy z nadejścia wiosny!!!


30.03.2023

09

W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie klasy V z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach przygotowali "słoiki lekturowe", w których gromadzą różne rekwizyty kojarzące się z omawianą lekturą. Tym razem zapełnili słoiki rysunkami,figurkami,mapkami itp. związanymi z treścią powieści L. M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza". Pozwala to na świetną zabawę i zrozumienie fabuły utworu. "Słoiki" można podziwiać w filii bibliotecznej w Kopicach zapraszamy!