dkk logo cr

2023

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci. Przedszkolaki poznały Freda, bohatera książki Barbary Kosmowskiej pt. „Fred, psi ekopatrol”. To zabawna opowieść o psie rasy wyżeł, którego największym marzeniem była ochrona planety od śmieci, a szczególnie od zalegającego plastiku. Dzieci zgodnie potwierdziły, że należy żyć ekologicznie i dbać o środowisko. Na zakończenie spotkania narysowały portret Freda.

DKK 17 03 2023

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 6-latki z Przedszkola Publicznego nr 2, poznały książkę Pawła Beręsewicza pt. „Czemu tata siedzi w garnku?”. Przeglądając rodzinny album, dziadek opowiada wnukowi o dziecięcych latach syna. Przedszkolaki wysłuchały kilku opowiadań, które bardzo je rozśmieszyły a jednocześnie zadziwiły. Najbardziej spodobała się opowieść pt. „Dziadek, a czemu tata zjada piasek?”. Obiecały wypytać swoich dziadków, jak to było z ich rodzicami...

DKK 17 02 2023

2022

24 października. Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki za nami. Tym razem przedszkolaki poznały przemiłą Czarownicę Tolę. To bohaterka książki Agnieszki Urbańskiej "Czarownica w wielkim mieście". Oczywiście nie zabrakło też czasu na przeglądanie książek i cichym czytaniu w kąciku oddziału dla dzieci.

dkk 2022

 

2021

9 grudnia. Na czwartym spotkaniu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy książkę „Jestem dużym tatą, ale czasami udaję kota” Rafała Witka. Książka opisuje wakacyjną wyprawę taty z siedmioletnią córką. Zimowa aura za oknem, zdecydowanie kontrastowała z letnimi przygodami bohaterów, ale dzieci z ciekawością słuchały opowiadań. Czasami też wtrącały swoje wspomnienia wakacji.

004 ks

4 grudnia. Trzecie spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki już za nami. Tym razem odbyło się w bibliotece w ramach „SOBOTY W BIBLIOTECE”.

Omawialiśmy książkę „Trzy pytania” - autor Jon J. Muth, której bohaterem jest chłopiec o imieniu Mikołaj. Mikołaj chciał być dobrym człowiekiem, w związku z tym poszukiwał odpowiedzi na trzy pytania, które według niego podpowiedzą mu jak takim się stać.

Dzieci biorące udział w spotkaniu jednoznacznie stwierdziły że to piękna i mądra opowieść. Każde na swój sposób interpretowało jej przesłanie, ale też zgodnie stwierdziły, że warto było ją poznać. Zachwycały się również wspaniałymi ilustracjami.

003 ks

5 października. Drugie spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki już za nami. Dzieci, przedszkolaki z PP nr 2 ( grupa Ważki), poznały Tutu, bohaterkę książki Barbary Gawryluk pt. „Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie”. Tutu była wyjątkową świnką, co nie wszystkim się podobało. Jako jedyna w gospodarstwie miała plamki, więc inne zwierzęta się z niej wyśmiewały. Basia, córka gospodarzy opowiedziała jej o Wyspie Świnek. Od tej pory Tutu marzyła aby tam się znaleźć. Razem z przyjaciółmi przeżywa wiele niebezpiecznych przygód, ale dociera do celu. Tutu spełnia swoje marzenia dzięki życzliwości, wsparciu i pomocy przyjaciół. Pokazuje też jak ważna jest miłość najbliższych. Książka bardzo się dzieciom podobała, zachwycały się też super ilustracjami.

002 ks

17 września. Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który rozpoczął działalność w Oddziale dla dzieci w MiGBP w Grodkowie odbyło się w Publicznym Przedszkolu nr 2 w grupie 6-latków (grupa Ważki). Omawialiśmy książkę Ewy Chotomskiej „Czerwony wilczek”. Bohaterka książki - Helenka, w dniu swoich urodzin otrzymuje paczkę, w której kryje się jeszcze więcej mniejszych innych. Każda oznaczona jedną literką jej imienia. W paczce z literką „A” znajduje małą przytulankę – czerwonego wilczka. Razem z zabawką wyrusza w bajkowy świat po różnych miastach. Kolejne spotkania w ramach DKK już niebawem.

001 ks

 

2020

W czwartek 16 stycznia spotkałyśmy się po raz pierwszy w tym roku na spotkaniu organizacyjnym Dyskusyjnego Klubu Książki. W związku z tym, że doszły nowe Panie do naszego Klubu, na spotkaniu omówiono ideę Dyskusyjnych Klubów Książki- po co i dla kogo powstały i na czym polega ich działalność.
Na następne spotkanie Panie będą szukać tytułów książek, które chciałyby przeczytać w ramach DKK a potem omówić je na naszych spotkaniach.

2018

We środę 29 października klubowiczki z grodkowskiego DKK spotkały się po raz kolejny tym roku.
Omawiane były dwie książki: Olive Kitteridge Elizabeth Strout i Kobieta w oknie A.J. Finn.

Jeśli chodzi o książkę Elizabeth Strout, wszystkie Panie były zgodne - jest to mądra, głęboka proza, do której trzeba sięgnąć. Książka składa się z kilku opowiadań, które w trakcie czytania ciekawią czytelnika coraz bardziej. Jest to swoisty przekrój międzyludzkich stosunków, refleksji nad wyobcowaniem i samotności. Mądra i piękna książka.

Kobieta w oknie to zdecydowanie inna książka niż omawiana wcześniej, mimo odmiennej tematyki i stylu również podobała się naszym Klubowiczkom. Jest to to znakomity debiut A. J. Finna, amerykańskiego autora tekstów publicystycznych. Autor cały czas zaskakuje czytelnika, fabuła powieści nie jest przewidywalna; pisarz stworzył mocny thriller, w którym sprytnie myli tropy i wodzi czytelnika za nos. Pozycja warta polecenia!

Okładki książek "Kobieta w oknie" i "Olive Kitteridge"


We środę 9 maja po raz kolejny spotkały się Panie z grodkowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiałyśmy książkę Małgorzaty Rogali Kiedyś Cię odnajdę.

Małgorzata Rogala jest doskonale znana naszym Klubowiczkom, dlatego po raz kolejny nie rozczarowała swoich czytelniczek.

Kiedyś Cię odnajdę to dobrze skonstruowany kryminał, z wątkiem obyczajowym i miłosnym. Książka wszystkim się podobała i Panie, które znają prozę Małgorzaty Rogali, chętnie sięgną po inne pozycje tej autorki.

Okładka książki "Pani Einstein"


18 stycznia spotkałyśmy się w ramach DKK po raz pierwszy w tym roku i omówiłyśmy dwie książki z poprzedniego roku Pani Einsten Marie Benedict i Francuski piesek Marty Obuch.

Pani Einstein to znakomicie opisany portret pierwszej żony Alberta Einsteina. Autorka znakomicie opisała historię kalekiej kobiety, pochodzącej z Serbii Milevy Marić, która podejmuje studia w Zurychu i wkracza w świat nauki (w owych czasach zarezerwowany dla mężczyzn), poznaje Alberta, a miłość do niego pozwala jej wierzyć, że potrafi połączyć życie uczuciowe z karierą naukową.

Autorka świetnie opisała historię związku obu naukowców (ze złymi i dobrymi chwilami), pokazała życie Milevy jako żony, matki i gospodyni domowej uświadomiła, jaki wkład miała żona do teorii Alberta, który bywał egocentryczny, skupiony na własnej karierze i osiągnięciach. Ogólnie książka podobała się wszystkim Klubowiczkom, dla większości z nas była to na nowo poznana historia o Albercie Ensteinie.

Drugą omawianą pozycją była książka Marty Obuch Francuski piesek, książka zupełnie inna niż omawiana wcześniej.

Jest to kontynuacja wcześniejszej powieści „Łopatą do serca”.

I…??? Jak to u Obuch, było lekko, śmiesznie, przyjemnie i czasami absurdalnie, ale czasami tak trzeba! Polecamy każdemu dla odprężenia.

Okładka książki "Kiedyś cię odnajdę"